Bebek oto koltuğu seçerken dikkat etmeniz gereken 10 adım!

Öncelikle belirtelim burada işlediğimiz 9 kilo ve sonrası çocukların kullanımına uygun oto koltukları, taşınabilir ve arabaya monte edilebilir puset koltukları değil.

Öncelikle belirtelim burada işlediğimiz 9 kilo ve sonrası çocukların kullanımına uygun oto koltukları, taşınabilir ve arabaya monte edilebilir puset koltukları değil.

1- Öncelikle bebeğinizin yaşına ve kilosuna uygun koltuğu belirleyin. 3 farklı koltuk tipi var uluslararası standartlarda; Gr1 Oto Koltuğu (9–18 kg.) Gr2–3 Oto Koltuğu (15–36 kg.) Gr1–2–3 Oto Koltuğu (9–36 kg.)

2- Oto koltuğu Avrupa standartları çarpışma testlerinden geçmiş olmalı ve bunun logosu koltuğun herhangi bir yerinde görünmeli.( ECE R44 gibi)

3- Fiber içinde darbe emici yan korumaların olması, olası bir kaza durumunda bebeğinizi korur.

4- İç kaplama terletmeyecek bir malzemeden olmalı hatta ekstra hava sirkülasyon sistemi bebeğin terlemesini önlüyor.

5- Beş noktadan emniyet kemeri mutlaka olmalı.

6- Ekstra boyun korumalığı olmasına dikkat edilmelidir.

7- İstenildiğinde çıkartılıp yıkanabilen alev almaz kumaşı bulunması tercih edilmeli.

8- Tek hareketle oturma ve uzanma konumu ayarı bulunması önemli.

9- Mutlaka aracınızın sabit emniyet kemerleri ile araca bağlanmalı bir model olmalı.

10- Kullanmadan hatta mümkünse satın almadan önce mutlaka kullanma kılavuzu dikkatlice okunmalı.

Bu arada artık trafik cezası kesilecek uygun koşullarda taşımıyor iseniz bebeğinizi arabanızda.

Karayolları trafik yönetmeliği

Karayolları trafik yönetmeliğinde ilgili maddeler şunlardır; ” M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda 150 cm’den kısa ve 36 kg’ın altındaki çocukların taşınması sırasında çocukların ağırlığına uygun bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (1) sayılı cetvelde yer alan çocuk bağlama sistemlerinin kullanılması zorunludur.

Ancak, 135 cm’den uzun çocuklar çocuk bağlama sistemleri yerine ön koltukta oturmamak şartıyla diğer koltuklardaki emniyet kemerlerini kullanabilirler.

Çocuk bağlama sistemleri olmayan M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda üç yaşın altındaki çocuklar taşınamazlar. Çocukların taksilerde seyahatleri sırasında, çocuk bağlama sistemleri kullanmaları, yok ise arka koltukta oturmaları zorunludur.

Çocuklar, araçta hava yastığı devre dışı bırakılmadan, ön hava yastığı ile korunan bir yolcu koltuğunda yüzü geriye dönük çocuk bağlama sistemi kullanılarak taşınamazlar.

M2 ve M3 sınıfı araçlarda seyahat eden üç ve üzeri yaştaki çocukların, emniyet kemeri ya da çocuk bağlama sistemleri kullanması zorunludur. M2 ve M3 sınıfında seyahat eden yolcular koltuklarına oturduklarında ve araç hareket ettiğinde, emniyet kemerlerini bağlamaları konusunda aşağıdaki yollardan herhangi biri ile uyarılmak zorundadır:

a) Sürücü tarafından,

b) Muavin veya grup lideri olarak tayin edilen görevli tarafından,

c) Görsel-işitsel vasıtalarla,

ç) Belirlenen ve her oturma pozisyonunda görülebilen işaret veya bu Yönetmeliğin ekindeki (Ek:41)’de gösterilen sembollerle.

Çocuk bağlama sistemleri kullanma zorunluluğu, bu ve ilgili yönetmelikler gereği emniyet kemeri veya isofix sistemi bulundurma zorunluluğu olmayan araçlarda aranmaz. Bu araçlarda çocukların arka koltuklarda taşınması zorunludur.”