Bisiklet Ve Kadro Boyu Seçimi…

Bisiklet almayı düşünüyorsunuz ama neye göre alacağız karar veremediniz, aslında normalde “satıcıya güvenin” derdim ama pazar büyüdükçe konuya hakim olmayan insanların ve satıcıların sayısının arttığını görüyorum.

Geçmişte kadronun üst borusunun üzerinde dururken arada dört parmak boşluk kalacak şekilde seçerdik, o dönemler geride kaldı, tasarımların ve farklı modellerin çıkması ile genişleyen yelpazede kadro boyları da önem kazandı.

Bisiklet almadan önce

Bisiklet almadan önce nerede kullanacağımıza, nasıl kullanacağımıza ve ne istediğimize karar vermek bizi ilerde söyleyebileceğimiz “Bu bana ağır, büyük, küçük, yavaş geliyor” gibi pişmanlıklardan büyük ölçüde uzak tutacaktır.

Dağda bayırda gezmek ama aynı zamanda şehir içindede kullanmak istiyorsanız, cyclo cross veya şehir bisikleti modellerine göz atabilirsiniz. Tabi dağ ve bayırdan kastımız toprak yollarda sakin sakin ilerlemektir.

Aksi halde arazide sert sürüşler için kullanabilirim diyorsanız yukarıdaki tavsiyemi dikkate almayın. Zira arazide sert sürüş için, dağ bisikletleri sizin için daha uygun olacaktır.

Uzun Yol

Sürekli uzun yol yapacak gezmeyi sevenler içinse tur bisikletleri düşünülebilir. Tur bisikletlerinin hazır aksesuarlı oluşu buna bir etken olsa da asıl önemli olan kısım kadro açıları ve dizaynları dır.

Sürat

Eğer sürat yapmayı seviyor ve tempolu gitmeyi alışkanlık haline getirebilirseniz alacağınız bir yol bisikleti sizi fazlasıyla memnun edecektir

Yol bisikletlerinin tek dezavantajı araziye girmekten şiddetle kaçınmanız gerektiğidir çünkü diğer türlere oranla daha hassas ve aerodinamik bir yapıya sahiptirler.

Düz yolda kullanıyorsanız bu iki özellik de sizin için bir avantaja dönüşür ancak aerodinamik yapı gereği sürüş pozisyonundaki aşırı öne eğilme sizi biraz yorabilir, bu yüzden bisiklet seçimi yapmadan önce denemelisiniz.

Kadro Boyu Nasıl Olmalı

Gelelim kadro boyunu ölçmeye, kadro boyunu öğrenmek için resimdeki gibi aynakol – ön dişlinin merkezinden başlayıp sele kelepçesinin takıldığı boruya kadar olan kısmı ölçüyoruz.

Bmx ve çocuk bisikletlerin kadro boyu ölçme yöntemleri farklıdır. Mesela Bmx bisikletler için kadronun üst boru uzunluğunu baz alırken çocuk bisikletlerinde jant ölçüsüne dikkat etmemiz gerekir.

Genelde dağ bisikletleri inç üzerinden yol bisikletleri ise cm üzerinden piyasaya sürülür.

Eğer cm ölçüsünü inç ölçü birimine çevirmek isterseniz
Örnek olarak: 2.54 cm = 1 inç