Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz!

Bisiklet alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberimize hoş geldiniz. Bu rehberde bisiklet alırken neye dikkat edilir ? Bisiklet alırken nelere dikkat etmeliyiz ? Gibi soruları yanıtlayacağız. Bisiklet alırken dikkat edilecek tüm püf noktaları madde madde yazacağım. Aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidermek ve kendinize en uygun bisikleti bulmak için lütfen bu rehberi sonuna kadar okuyun. Hadi şimdi madde madde püf noktalar listemize geçelim.

1) BİSİKLET TÜRLERİ NELERDİR ?

Bisiklet seçiminde en önemli nokta alacağınız bisikletin türünü belirlemektir. Aşağıya başlıca bisiklet türlerini yazıp tanıtacağım. Ayrıca kimler hangi türü tercih etmeli konusuna da değineceğim. Şimdi kendimize uygun türü belirleyip diğer maddeyi geçelim.

a) Şehir / Tur Bisikleti : Düz ya da amortisörlü modelleri bulunan, lastikleri düz ve dişsiz olması sebebiyle yokuş çıkmanın ve sürat yapmanın bir nebze kolay olduğu bisiklet türüdür. Bagaj delikleri sayesinde bir bagaj ekleyerek işe okula giderken çantanızı rahar bir şekilde taşıyabilirsiniz. Amortisörlü modeller sadece düz yollardaki kullanım için gereksizdir.

*Kimler Almalı: Şehir içinde ve düz yollarda işe, okula gitmek amacıyla kullanılabilir.

b) Dağ Bisikleti: Kalın ve dişli tekerli, amortisörlü, diğer türlere göre daha iyi fren sistemine sahip, zorlu arazi koşulları için üretilmiş bisiklet türüdür. Bu tür biskletleri kullanmak yorucudur aynı zamanda hız yapmak oldukça zordur.

*Kimler Almalı: Engebeli arazilerde gezi veya spor amaçlı bisklet sürmek isteyenler tercih etmelidir.

c) Yol / Yarış Bisikleti: Hafif yapısı ve ince tekerli olması sebebiyle en kolay şekilde hız yapabileceğiniz bisiklet türüdür. Bir süre kullanıp alıştıktan sonra sürerken hissettiğiniz haz ve konfor tadmaya değerdir.

*Kimler Almalı: Profesyoneller ve bisikleti ciddi hobi olarak görenler için en iyi tercihtir.

HIZLI ÖNERİ:

Bunların dışında da birçok bisiklet türü var. Fakat bu rehber için yukarıda sıraladığım türler yeterli diye düşünüyorum. Hızlı öneriye gelirsek, şehir içinde sürmek için bisiklet serüvenine bütçenize uygun orta segmentte bir şehir bisikleti ile başlayın. Birkaç yıl tecrübe edinip, bsiklet artık benim vazgeçilmezim kıvamına gelince üst segment bir yarış bisikleti alarak youlunuza devam edin. Süreceğim yollar bozuk ayrıca haftasonu ormana, dağa giderim diyorsanız zaten sizin tercihiniz dağ bisikletinden yana olmalı.

2) BOYA GÖRE BİSİKLET SEÇİMİ:

Bisiklet alırken dikkat etmeniz gereken en önemli maddeye geldik. Aslında bu maddenin başlığı tamamen yanlış çünkü bisiklet alırken baz almanız gereken şey boyunuz değil bacak içiniz ile yer arasındaki mesafedir. Hemen o nasıl ölçülüyor diye telaşa kapılmayın bir sonraki maddemizde nasıl ölçmeniz gerektiğini resim ve rakamlarla göstereceğim.

3) BİSİKLET KADRO BOYU NEDİR NASIL HESAPLANIR ?

Öncelikle kadro nedir onunla başlayalım. 2 teker , koltuk, pedaller, sele arasındaki dörtgene kadro diyebiliriz. Her bisiklet belirli kadro boylarında üretilir. Siz de size uygun kadro boyunda bir bisiklet satın alarak olası kas ağrılarından veya sürüş deneyiminizi kötü yönde etkileyecek unsurlardan kaçınmış olursunuz. Şimdi gelelim kadro boyu hesaplamaya. Her bisiklet türü için farklı bir hesaplama yöntemi var.

7507510Bacak içi boyunun ölçülmesi: Ayakta dik bir şekilde durun. Ayağınızda ayakkabı olmasın. İki bacağınızın arasına bir kitap sıkıştırın. Kitabın yukarıda kalan köşesinin yere olan uzaklığı sizin bacak içi boyunuz. Resim de ekleyelim akıllarda soru işareti kalması.

Şimdi bulduğunuz bacak içi boyunuz ile birazdan vereceğim sayıları çarpacaksınız. Çıkan sonuçları en yakın büyük kadro boyuna yuvarlayarak size uygun kadro boyunu bulmuş olacaksınız.

Dağ Bisikleti Alacaksanız : Bacak içi Boyu ile 0,226 yı çarpın. Çıkan sonuç inç cinsinden.

Yol Bisikleti Alacaksanız: Bacak içi Boyu ile 0,67 yi çarpın. Çıkan sonuç cm cinsinden.

Şehir Bisikleti Alacaksanız: Bacak içi Boyu ile 0,26 yı çarpın. Çıkan sonuç inç cinsinden.

ÖNEMLİ NOT:  Burada veya başka bir sayfada verilen hiçbir kadro boyu hesaplama formülü tam olarak doğru sonuca götürmez.. Bu konuda alacağınız bisikleti olabildiğince uzun test etmeniz en mantıklı formüldür.

4) JANT SEÇİMİ NASIL OLMALI ?

26” , 27,5” ve 29 inç olmak üzere 3 tipte jant var.

26” : Kısa boylular için daha uygundur. Bu tip janta sahip bir bisiklet ile daha çabuk hızlanıp daha az güç harcarsınız.

29” : Engelleri daha kolay aşarsınız. Yere temas ettiği alan daha büyük olduğu için yer tutuşu fazladır. Aynı sayıda pedal ile daha çok yol gidersiniz.

27.5”: Biraz ondan biraz bundan orta şekerli diyebiliriz. Şuan en yaygın kullanılan jant ölçüsüdür.

Jantların özelliklerine göre size uygun jant ölçüsüne sahip bir bisiklet alabilirsiniz.

5) GİDON ( DİREKSİYON ) TİPİ:

a) Alta Kıvrık:Farklı şekillerde tutabileceğiniz için daha rahattır. Hız yapacaksanız daha kullanışlı diyebilirim.

b) Düz:Dik bir şekilde sürmek için daha uygun.

İki türü de deneyin nasıl rahat ediyorsanız ona göre bir tercih yapın.

6) AMORTİSÖR SEÇİMİ:

Çok engebeli bir arazide sürmediğiniz sürece sabit kadrolu bisikletler her zaman daha iyidir. Amortisör veriminizi düşürür. Örnek olarak çift amortisörlü ( Full amortisörlü ) bir bisiklette ortalama attığınız 4 pedalden 1i boşa gider. Ayrıca amortisör bisiklete fazladan ağırlık yapar.  Engebeli bir arazi için ise havalı amortisör yaylı amortisöre göre daha hafif ve sağlamdır.

7) HIZLI HIZLI DİĞER ÖZELLİKLER::

  • Bisiklet almadan önce kesinlikle deneme sürüşü yapın.
  • Alacağınız bisikletin kadro maddesi aliminyum veya karbon olmalı. ( Karbon her zaman daha iyi ama daha pahalı. )
  • Kilitli pedaller daha verimli ve daha güvenli.
  • Bisiklet kullanıcıları için üretilmiş kıyafet ve ayakkabılar şart değil ama daha konforlu.
  • Kesinlikle kask alın. Dizlik veya dirseklik yolun tehlikesine göre alınabilir.
  • Beyaz eşyanın yanında bisiklet satan değil de tüm aksesuarların olduğu büyük bir bsikletçiden alışveriş yapın. En azından alırken bilgili bir satıcıyla karşılaşma ihtimaliniz yükselir.
  • Pompa, tornavida, yağ bisikletinizde küçük çaplı bakımlar yaparken lazım olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.